Ogrzewanie podłogowe współpracuje ze źródłami ciepła, takimi jak kocioł kondensacyjny, kolektory słoneczne czy pompy ciepła. Aby zapewnić odpowiednie działanie podłogówki, należy zapewnić odpowiednie sterowanie. Co warto wiedzieć o sterowaniu? Najważniejsze kwestie przedstawiliśmy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury.
Jak poprawnie sterować podłogówką?
Na aspekt sterowania podłogówką wpływa bezwładność cieplna ogrzewania podłogowego. Wspomniane zagadnienie tworzą rury, które przewodzą czynnik grzewczy. W praktyce chodzi o to, że w pierwszej kolejności następuje wzrost temperatury posadzki oraz podłogi. Dlatego ciepło emitowane przez podłogówkę jest odczuwalne z opóźnieniem.
Mając na uwadze poniższe zjawisko, warto zdecydować się na bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Dzięki temu można zaprogramować system, biorąc pod uwagę pewne opóźnienia w nagrzewaniu. Wiele osób ustawia harmonogram, w taki sposób, aby nagrzewanie domu lub mieszkania miało miejsce niedługo przed powrotem domowników z pracy.
Jak działa bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym?
Na rynku można spotkać rozwiązania, pozwalające sterować podłogówką w sposób przewodowy i bezprzewodowy. Jednak z uwagi na wygodę, to zdecydowanie więcej osób decyduje się na bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym. Wtedy przesyłanie danych, dotyczących systemu grzewczego i wszelkich koniecznych parametrów odbywa się poprzez transmisję radiową z wykorzystaniem nietypowej częstotliwości, zarezerwowanej wyłącznie na cele sterowania instalacją grzewczą.
Z jakich elementów składa się bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym?
Bezprzewodowe sterowanie ogrzewaniem podłogowym daje ogromne możliwości kształtowania komfortu cieplnego. W praktyce sterowanie można zamontować w każdym pokoju, tak aby móc indywidualnie ustawiać temperatury w zależności od potrzeb domowników. Zestaw sterujący z takimi możliwościami musi zawierać regulator, odbiornik i siłownik. Wymienione elementy są niezbędne do swobodnego sterowania pętlą rur.