budownictwo Instalacje

Rekuperacja – co trzeba wiedzieć?

Rekuperacja z odzyskiem ciepła jest jednym z popularniejszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych domach. Dzięki działaniu rekuperatora można zmniejszyć straty energii. Czym jest rekuperator? Jaka jest jego zasada działania?

Czym jest rekuperator?

Bardzo często wysokie koszty ogrzewania spowodowane są stratami energii wywołanymi przez wentylację pomieszczeń. Ciepłe powietrze jest usuwane, a w jego miejsce nawiewane jest zimne świeże powietrze. Rekuperator jest urządzeniem, które odzyskuje ciepło ze „starego i zużytego” powietrza. Dzięki temu można odzyskać, aż 90% ciepła z powietrza.

Rekuperator – zasada działania

Rekuperator – zasada działania, np.  urządzenie składa się z dwóch wentylatorów: wywiewnego i nawiewnego oraz wymiennika ciepła, w którym ogrzewane jest czyste powietrze wpadające do domu. W wymienniku zamontowane są specjalne filtry, które oczyszczają powietrze. Co jest dodatkową korzyścią z zamontowania wentylacji z rekuperacją w domu.

Gdzie zainstalować rekuperator?

Urządzenie polecamy montować już na etapie budowy domu, dzięki temu można zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Jeśli chcesz zamontować to rozwiązanie w istniejącym już budynku, to niezbędny będzie gruntowny remont pomieszczeń, ponieważ niezbędne jest zamontowanie przewodów nawiewnych i wywiewnych. Mają one wraz z izolacją (która jest zalecana do stosowania) nawet kilkanaście centymetrów. Aby nie szpeciły wnętrza swoim wyglądem, to należy je ukryć, co generuje koszty i kolejne prace remontowo-budowlane.

Wentylacja z rekuperacją poza zwiększeniem komfortu wynikającego z przebywania w pomieszczeniach z czystym powietrzem pozwala zaoszczędzić nawet 20-30% kosztów ogrzewania, w stosunku do domu, gdzie działa tylko wentylacja grawitacyjna.

Gdy wybierasz rekuperator, to zalecamy zamontować centralę wentylacyjną z przeciwprądowym wymiennikiem ciepła. Dzięki temu możesz być pewien, że system będzie działał bezawaryjnie, przez wiele lat.

Możesz również polubić…