budownictwo

Jaki system kominowy jest najlepszy?

Marzysz o tym, aby zainstalować kominek we własnym domu, lub chcesz zmodernizować już istniejący? Może zmieniasz piec i musisz przeprowadzić modernizację komina? Jeśli odpowiedziałeś twierdząco, na którekolwiek z powyższych pytań to mam dla Ciebie świetną wiadomość.

Gdy budujesz lub przeprowadzasz generalny remont swojego wymarzonego domu, to często musisz podejmować szereg ważnych decyzji, a ich efekty będą odczuwane przez wiele lat użytkowania budynku. Dlatego warto bardzo dokładnie rozważyć wybór odpowiedniego systemu kominowego.

Co wybrać klasyczny komin murowany czy stalowy?

Gdy budujesz swój wymarzony dom, to już na etapie budowy musisz podjąć decyzję, czy wybierasz klasyczny murowany komin, czy stalowy. Murowany komin wydaje się wydajnym i trwałym rozwiązaniem. Niestety nie jest to do końca prawda. Przy zastosowaniu nowoczesnych pieców na paliwa stałe zaleca się montowanie stalowych wkładów kominowych, np. marki MK Żary. Jeśli masz wybór, to radzimy zastosować metalowy komin, który jest bezpieczniejszy i znacznie wydajniejszy od klasycznych rozwiązań. W ofercie wielu polskich marek m.in. MK Żary https://mkzary.pl/ dostępne są stylizowane systemy kominowe, które pasują niemal do każdej elewacji. Dzięki temu można je zamontować zarówno do nowo powstającego, jak i remontowanego budynku.

Pamiętaj, że decydując się na murowany komin. Musisz zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Błędy w budowie, dobór niewłaściwych materiałów powoduje, że komin zaczyna pękać. Co doprowadza do spadku jego wydajności oraz powoduje  zagrożenie przedostawania się czadu i dymu do innych pomieszczeń.

Stal lepsza od cegły?

Kominy stalowe i stalowe wkłady do kominów mają długą żywotność. Ich gładkie wnętrze uniemożliwia osadzania się w nich sadzy. Dzięki temu przy prawidłowym użytkowaniu nie ma ryzyka pęknięcia ani powstania innych nieszczelności. Pamiętaj, że wpływ na prawidłowe działanie komina stalowego ma właściwa eksploatacja i regularne czyszczenie.

Możesz również polubić…