Od wielu lat stal jest powszechnie wykorzystywanym surowcem. Z tego stopu tworzone są elementy, które stanowią trzon wielu konstrukcji. Doskonałym przykładem jest blacha nierdzewna. Jakie ma zastosowanie i kiedy została opracowana?
Geneza blachy nierdzewnej
Historycznie, pierwsza blacha nierdzewna powstawała w połowie XIX wieku. Postęp technologiczny w przemyśle pozwolił na ciekawe eksperymenty, związane z obróbką metalu. Udane próby podjęli francuscy metalurdzy. Do pierwszej blachy użyli mieszanki składającej z żelaza i chromu. Dzięki temu uzyskali blachę, która była odporna na działanie substancji o odczynie kwaśnym.
Rozwój receptury wykonania blacha nierdzewna trwał w kolejnych latach. W XX wieku naukowcy niemieccy i angielscy opracowali stopy, które były odporne na korozję. Dokonano tego w 1913 roku i właśnie wtedy oficjalne wprowadzono na rynek określenie „blacha nierdzewna”.
Blacha nierdzewna – czym się wyróżnia?
Jak już wspominaliśmy, blacha nierdzewna jest odporna na korozję. Co więcej, blacha tego typu wyróżnia się odpornością na wysoką temperaturę. Przekłada się to na szereg zastosowań. W zależności od parametrów indywidualnych to blacha nierdzewna może stosowana w budownictwie i przemyśle.
Do czego się przydają blachy nierdzewne
Stal nierdzewna ma wiele zastosowań. Blacha nierdzewna moje być częścią zbiornika na ropę, a także stanowi element wielu instalacji w fabrykach, które produkują artykuły spożywcze. Omawiany element znajduje swoje zastosowanie również przy budowie turbin w miejscach, w których istnieje ryzyko dostania się wody.
Blacha nierdzewna stanowi świetną warstwę, dzięki której można obłożyć powierzchnie narażone na czynniki zewnętrzne. Blacha wykonana ze stali nierdzewnej jest wykorzystywana w budownictwie i przemyśle. Ich arkusze są wykorzystywane do realizacji dachów, basenów, a także do wykonania ścian zbiorników retencyjnych.